niedziela, 2 sierpnia 2015

Człowiek zmęczony nie jest szczęśliwy! Czyli 6 oznak wskazujących, że potrzebujesz wakacji:

Najprawdopodobniej nie wahasz się, by iść na zwolnienie, gdy masz poważną grypę. Prawda?
Ale czy wzięłabyś kilka dni wolnego, gdyż nie możesz już znieść poziomu stresu, który odczuwasz w związku z pracą?
Czy zrobiłabyś sobie wtedy małe wakacje?

Dla większości z nas odpowiedź brzmi: Nie.
Badania przeprowadzone w 2011 r. przez Amerykanów wykazały, że prawie jedna trzecia badanych odczuwa stres podczas pracy. I mimo tego, że niemal każdy z nas potrzebuje raz na jakiś czas przerwy, to bardzo rzadko bierzemy dzień wolny w celu odstresowania się w obawie, że będzie to źle odebrane w pracy.

Wysoki poziom stresu w pracy prowadzi nie tylko do wypalenia zawodowego, ale również chorób układu pokarmowego, problemów ze snem, bólami głowy i wieloma innymi dolegliwościami. Oto kilka symptomów, które mogą oznaczać, że potrzebujesz przerwy od pracy:


6 OZNAK ŚWIADCZĄCYCH O TYM, ŻE POTRZEBUJESZ WAKACJI 

1. Każda drobna przeszkoda urasta do rangi wielkiego problemu 
Jeśli każda pomyłka kolegów z pracy niepomiernie Cię denerwuje, a każdą niedogodność postrzegasz jako przeszkodę nie do pokonania, to najlepszy znak, że potrzebujesz urlopu.
Powinnaś wypocząć, aby znów spojrzeć na pewne sprawy z należytej perspektywy. Większość spraw, które obecnie Cię tak irytują przy odpowiednim podejściu mogą zostać bardzo łatwo rozwiązane.

2. Twoi współpracownicy często pytają, czy dobrze się czujesz 
Ludzie, z którymi często przebywasz mogą dostrzec u Ciebie wysoki poziom stresu wcześniej niż Ty. Dlatego jeśli zauważysz, że współpracownicy często mówią Ci, że wyglądasz na zmęczoną, albo pytają, czy wszystko w porządku, to może to być znak, że rzeczywiście stres, który odczuwasz jest zbyt duży. W takim przypadku powinien wystarczyć Ci dzień bądź dwa przerwy.
Warto też pamiętać o tzw. mikroprzerwach. Nawet dwuminutowy spacer, czy przerwa na kawę mogą poprawić Ci nastrój i zredukować poziom stresu.

3. Zaczynasz popełniać błędy 
Chroniczny stres jest częstą przyczyną błędów popełnianych w miejscu pracy. Badania pokazują, że lekarze pod wpływem stresu i zmęczenia często podejmują błędne decyzje, które mogą mieć fatalne konsekwencje dla ich pacjentów. Dlatego jeśli zauważysz, że masz problemy z dotrzymywaniem terminów, uważnym wykonywaniem powierzonych Ci zadań, czy też popełniasz pomyłki, które wcześniej Ci się nie przytrafiały, to koniecznie zafunduj sobie trochę odpoczynku. Po powrocie z urlopu powinnaś wrócić do dawnej dyspozycji.

4. Odczuwasz bóle 
Bóle pleców, głowy, czy brzucha mogą być sposobem, na który ciało mówi Ci, że powinnaś odpocząć. Naukowcy dowiedli, że ciała ludzi, którzy znajdują się w stresującej sytuacji wydzielają związki chemiczne, które prowadzą do zapaleń i zwiększają odczuwanie bólu.

5. Brakuje Ci motywacji do pracy 
Ludzie, którzy spotykają się ze stałą presją w miejscu pracy nie czerpią żadnej radości z wykonywania swoich obowiązków. Praca staje się wyjątkowo nieprzyjemną, choć nieuniknioną częścią dnia.
Nie pamiętasz już, dlaczego chciałaś pracować właśnie w tym miejscu? Tego rodzaju symptomy mogą być oznaką wypalenia zawodowego. W takim przypadku potrzebujesz dłuższego odpoczynku od pracy niż kilka dni.

6. Nie możesz się porządnie wyspać 
Jeśli masz problem ze snem, może to być spowodowane zbyt dużym natężeniem stresu. Wiele badań wykazało, że osoby, które są przepracowane i zestresowane w związku z pracą, którą wykonują mają znaczne trudności z zaśnięciem i często budzą się w nocy.

A jak oswoić stres i odnaleźć spokój? 
Badania pokazują, że długotrwały codzienny stres jest bardziej dotkliwy niż ten związany ze zdarzeniami traumatycznymi. Po prostu zwykłe obciążenia i drobiazgi zdarzają się w naszym życiu częściej niż prawdziwy kryzys.
Jeśli nie wypracujemy sposobów na oswajanie codziennego stresu, trudniej nam się podnieść, kiedy pojawiają się problemy – i trzeba szukać wsparcia u psychologa czy terapeuty. A drobiazgi stresują zwłaszcza tych, którzy nadają im szczególne znaczenie. Myślą: „Moje życie jest straszne. Przecież zepsuł mi się samochód, oczko poszło w rajstopach, a w dodatku koleżanka krzywo na mnie spojrzała”. Ktoś będzie załamany po takim dniu, a inny człowiek wielu tych zdarzeń nawet nie zauważy.
Stres nie jest tym samym dla różnych osób. I każdy z nas na swój własny sposób próbuje stres oswoić – nie zawsze z dobrym skutkiem.

Najbardziej typowe sposoby radzenia sobie ze stresem:
Wyróżniamy trzy rozpowszechnione style reagowania na stres: koncentrujemy się na zadaniu, emocjach albo unikaniu. To, czy styl jest pomocny w danej sytuacji zależy od wielu czynników.
Jeśli czujemy, że mamy nad stresującą sytuacją kontrolę, korzystny będzie styl skoncentrowany na zadaniu. Zastanawiamy się, na czym polega problem, a potem chwytamy byka za rogi i staramy się znaleźć rozwiązanie. Aktywne radzenie sobie z trudnościami jest bardzo cenne, bo dzięki temu możemy zmieniać swoje życie na lepsze.
Natomiast jeśli nie mamy wpływu na sytuację, zawsze możemy zmienić nasze nastawienie. Pomocny będzie styl nastawiony na regulację emocji – ludzie skupiają się wtedy na emocjach i starają poczuć się lepiej. Ten styl może stać się nieefektywny, gdy korzystamy tylko z niego.
Metoda unikania jest świetna, jednak nie zawsze ma zastosowanie. Trudno bowiem uniknąć pewnych sytuacji w życiu zawodowym czy prywatnym i zawsze uciekać. Kiedyś w końcu trzeba wziąć się z problemem za bary...

Przed nami jeszcze połowa wakacji. Wypocznijcie! Zobaczcie jak czasem niewiele potrzeba, by znów poczuć się spełnioną i szczęśliwą... :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz