poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Asertywność, czyli: Jak powiedzieć nie?

By być szczęśliwą musisz wiedzieć kim jesteś. Kiedy już wiesz jaka jesteś, powinnaś dowiedzieć się
czego chcesz. A czego... absolutnie nie chcesz!
A jeśli czegoś nie chcesz i nie umiesz tego wyrazić głośno...
Może być tak, że inni Cię zaszczują, narzucą Ci swoje zdanie, stłamszą, ograniczą. I nici z poczucia spełnienia. Czas nauczyć się czym jest: Asertywność!

Mieć zdanie na jakiś temat to jeszcze nie wszystko. Trzeba umieć je wyrazić, ale bez urażenia drugiej osoby, bez agresji, bez wywołania niepotrzebnego konfliktu. Aby żyć według własnego uznania, potrzeba asertywności. Jak więc ją budować?

1. Oceń swój styl. 
Obserwuj siebie i swój sposób komunikacji z innymi. Czy wypowiadasz głośno swoje opinie w towarzystwie czy raczej milczysz? Czy bierzesz na siebie dodatkowe zadania w pracy i w domu mimo, że jesteś już przeciążona? Czy łatwo przychodzi Ci obwinianie i ocenianie? Czy ludzie nie boją się czasem z Tobą dyskutować?
Aby zmienić swój styl komunikacji, powinnaś go najpierw zrozumieć.

2. „Ja” rządzi.
Kiedy mówisz „ja uważam…” „ja mam takie zdanie, że…” to jasno pokazujesz swoje poglądy bez oceniania innych. Inaczej brzmi „Ja się z tym nie zgadzam” a inaczej „Mylisz się” - prawda?

3. Ćwicz odmawianie. 
Jeśli trudno Ci odmawiać postaraj się przynajmniej odroczyć decyzję mówiąc: „W tym momencie nie mogę”. Jeśli ktoś naciska na wyjaśnienia, udziel go w wersji skróconej. Nie tłumacz się!

4. Przygotuj sobie odpowiedź. 
Jeśli wyrażenie swojego zdania na jakiś temat jest dla Ciebie dużym wyzwaniem, pomyśl nad różnymi scenariuszami sytuacji i powiedz głośno, na próbę, to, co chciałabyś wyrazić. Możesz nawet odegrać scenkę z pomocą przyjaciółki.

5. Pamiętaj o komunikacji niewerbalnej. 
Jeśli nie jesteś pewna siebie, to przynajmniej udawaj- stój prosto (aby nie wyglądać sztywno możesz się lekko pochylić ku przodowi), utrzymuj regularny kontakt wzrokowy i neutralny wyraz twarzy. Nie pocieraj rąk nerwowo i nie używaj dramatycznych gestów. Dla wprawy poćwicz przed lustrem.

6. Zastanów się nad tym, jakie masz prawa i pilnuj ich przestrzegania. 

Nie czekaj aż ktoś o Ciebie zadba – sama się chroń. Szukaj dróg pogodzenia Twoich potrzeb i potrzeb innych osób. Mów o swoich emocjach i staraj się obserwować emocje rozmówcy.

7. Zacznij od prostych wyzwań i stawiaj poprzeczkę coraz wyżej.
Pamiętaj, że asertywna komunikacja to taka w której Ja wygrywam – Ty wygrywasz.

To do dzieła!

Pozdrawiam, Ala

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz