wtorek, 19 stycznia 2016

Nie mam faceta, ani przyjaciół... Co robić? Nie szukaj! Sami Cię znajdą ;)

"Czy już zawsze będę sama?"
"Ile można w pojedynkę?"
"Wszyscy kogoś mają, tylko nie ja..."
Im więcej o tym myślimy, tym presja szybciej rośnie.
Wiele osób odczuwa potrzebę dzielenia życia z kimś wyjątkowym. Jednocześnie ma poczucie, że znaleźć kogoś wartościowego w dzisiejszym zabieganym świecie jest wyjątkowo trudno.

Doświadczenie mniej lub bardziej udanych związków uczy, że zaufać i otworzyć się na drugą osobę nie jest łatwe. A im więcej lat upływa, tym bardziej stajemy się sumą własnych przyzwyczajeń i nasza elastyczność w dostosowywaniu się do drugiej strony jest mniejsza. Klasyczny paradoks się pogłębia: im bardziej chcę kogoś znaleźć, tym trudniej to wychodzi; jak już kogoś spotykam i bardzo chcę, tym lęk przed rozczarowaniem jest coraz większy; im bardziej chcę uzyskać zmianę, tym mocniej obawiam się utracić dotychczasowy styl życia i związany z nim komfort.  I czujemy się w tym wszystkim kompletnie zagubione i nieszczęśliwe.
Wielu osobom towarzyszy taki proces myślenia: im bardziej chcą, tym gorzej im wychodzi. Co z tym zrobić?


Presja i stres towarzyszy nam we wszystkich dziedzinach życia: w pracy, sporcie, osiąganiu
sukcesów, niełatwych relacjach w rodzinie, z rodzicami, teściami, rodzeństwem. Jeśli jest zbyt silna, wiąże nam nogi, odcina od intuicji i prawidłowy reakcji.
Odwróćmy, więc mechanizm działania!

Rób to, co lubisz wśród ludzi 

Presja bycia z kimś powoduje, że zaczynamy robić coś wbrew sobie. Po to, aby zwiększyć szansę na znalezienie odpowiedniego partnera. Jeśli jednak wykonujesz aktywności wbrew swojemu naturalnemu komfortowi, to Twoje emocje oraz Twoje ciało włączają reakcję alarmową. Napinasz się, tracisz naturalność i wysyłasz takie sygnały do ludzi.
Dlatego zrób listę aktywności, które sprawiają Ci przyjemność i zastanów się, w które z nich możesz zainwestować więcej czasu niż do tej pory. Ważne jest to, aby dbać o te aktywności, które będziesz realizować pośród innych ludzi. Zupełnie niepostrzeżenie wzrasta szansa na to, że obok Ciebie pojawią się osoby, które lubią to samo. A wtedy o początek znajomości wcale nie musi być już tak trudno.

Spotykaj się z ludźmi, z którymi łączą Cię te same wartości 

Najczęściej jest tak, że trwałe związki tworzą ludzie o podobnych wartościach, czyli podstawowych zasadach, na których budują swoje życie. Zastanów się, według jakich wartości chcesz żyć - tak, aby być w zgodzie ze sobą? Szacunek, odpowiedzialność, wiara, niezależność?
Jest wiele wartości, które budują nasz komfort życia, na nich opieramy swoje decyzje, działania i zmiany w życiu. Jeśli więc funkcjonujesz w swoim własnym systemie wartości, to zastanów się, gdzie możesz spotkać ludzi, budujących swoje życie na podobnych zasadach.

Spędzaj czas w miejscach, w których dobrze się czujesz 

Nasze emocje wpływają na nasz sposób myślenia i na nasze zachowania, czyli decyzje. Jeśli są miejsca, które wpływają na twoje dobre samopoczucie, to korzystaj z tego doświadczenia.
To jak się czujemy, wpływa na to, jak się zachowujemy i jaką energię wysyłamy innym ludziom. Dlatego im większe napięcie towarzyszy Twojemu funkcjonowaniu, tym trudniej może Ci być znaleźć osoby o energii, której sam szukasz. Nawet jeśli bardzo starasz się kontrolować swoje emocje i zachowanie, to nie jesteś w stanie wpłynąć na wszystkie swoje reakcje.
W psychologii i medycynie już od dawna znane jest zjawisko neuronów lustrzanych. Mówiąc najprościej, taką energię, jaką wysyłasz, oddają Ci ludzie, których nią obdarzasz. Czyli dostajesz zwrotnie jeszcze większe napięcie, niż to, które jest w Tobie. Dlatego zadbaj o swoje samopoczucie – miejsca, w których przebywasz mają na to ogromny wpływ.

Rozwijaj swoje zasoby 


Każdy z nas ma ogromny potencjał osobowości, wiedzy, doświadczeń, umiejętności i intuicji. Jeśli presja na znalezienie kogoś odpowiedniego odcina Cię od myślenia o sobie, to wróć do tego, co dla Ciebie najważniejsze. Zadbaj o swoje zasoby. Jeśli są obszary, na które od dawna nie znajdujesz czasu, dotyczące zdrowia, stylu życia, nowej wiedzy czy umiejętności, to pomyśl, do których z nich najbardziej tęsknisz. Które z nich dają Ci największą frajdę? Wróć do nich i zacznij nawet od małego kroku, niewielkich dawek przyjemności, o których prawie już zapomniano. Pamiętaj, że jeśli opierają się o Twoje wartości, wpływają na Twoje samopoczucie, dają Ci satysfakcję i radość oraz możesz realizować je w gronie innych ludzi, to paradoksalnie, bo bez presji – szansa na to, że gdzieś tam właśnie są ludzie czujący podobnie – wzrasta.

Niech Cię sami odnajdą!

Powodzenia :)
A.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz